Hlavní nabídka:
SDH DRAHOV
Založení sboru
Po mnohých a dlouhých odkladech, přikročeno působením pana starosty Jana Hamra, rolníka v Drahově, ku založení sboru dobrovolných hasičů pro zdejší obec. Pan starosta svolal obecní zastupitelstvo dne 19. ledna 1905, které schválilo, aby sbor byl založen a zároveň povolilo částku 2500,-
Zatimní výbor přijal stanovy, vydané ústředním hasičským spolkem pro Království České s nepatrnými změnami a obecní zastupitelstvo je schválilo dne 30. ledna 1905. Veškeré písemné práce obstaral p. Josef Čížek učitel, co zatímní jednatel. Veleslavínské c. k. místodržitelství v Praze schválilo stanovy dne
Zatímní výbor vyzval občanstvo ku přistoupení členů veřejnou vyhláškou. Kromě toho zástupce jednatele Josef Čížek ve veřejné schůzi v hostinci p. Kubína vyložil účel sboru dobrovolných hasičů a vyzval četné shromážděné občanstvo ku přistoupení za členy. Přihlásili se: 1 zakládající, 11 přispívajících a 22 členové činní. Zatimní výbor zakročil o povolení nošení stejnokroje a užívání signálů. Kromě toho žádal zatimní výbor mnohé spolky i jednotlivce o hmotnou podporu, čehož se mu částečně dostalo.
První valná hromada
Zatimní výbor svolal první valnou hromadu do hostince p. Kubína a zároveň pozval představeného V. Hanka, župního starostu z Jindřichova Hradce, aby promluvil o účelu sboru dobrovolných hasičů. Jmenovaný promluvil velmi pěkně k četně shromážděným členům i nečlenům za což mu byl vysloven srdečný dík. Starostou sboru byl jmenován jednohlasně Jan Hamr, starosta obce Drahov. Velitelem zvolen František Kubín, hostinský v Drahově. Náměstkem velitele zvolen Jan Hamr, starosta v Drahově. Jednatelem zvolen Josef Čížek, učitel v Drahově. Nuže prospívejž nově založený sbore "Bližnímu k ochraně,vlasti k slávě."
Obecní zastupitelstvo povolilo na vystavění hasičské schráně 1000,-
Svěcení nové stříkačky vykonáno dne 21. května 1905. Kmotrou byla Její Jasnost kněžna Leopoldina z Paarů. Nechala se však zastupovat paní správcovou Bártovou ze Vřesné. Vesnice byla vyzdobena prápory. Postaveny byly dvě brány a uprostřed návsi tribuna. Ráno ač pršelo, přišly sbory: Svinenský, Dráchovský, Řípecký a Mezimostský. Zástupcové sborů: Veselského, Řečického a Bošileckého. Kromě jmenovaných zaslal Soběslavský sbor blahopřejný dopis. Naše župa, ač slíbila, že zde vystoupí jako celek, se zúčastnila jmenovanými sbory, ale župní starosta a jednatel se nezúčastnil.
Paní kmotra uvítána zástupem družiček a zdejším sborem u slavnostní brány; odtud v průvodu se šlo do chrámu Páně na mši svatou. Všechny sbory zde shromážděné se zúčastnily průvodu. Po mši sv. byla posvěcena stříkačka Důstojným pánem P. Vodičkou, farářem zdejším, který měl řeč k obecenstvu a ku sboru zdejšímu. Po něm promluvila paní správcová a přála, sboru by posvěceného stroje byl nucen co nejméně používat. Potom děkoval př. velitel J. J. kněžně z Paarů, jakož i paní správcové a žádal ji, aby tlumočila dík sboru J. J. Kněžně z Paarů a provolal ji třikrát "Sláva." Konečně děkoval sborům za účast; načež zahrála hudba "Kde Domov můj", přičemž členové sboru sňali čapky s hlavy. Odpůldne měl být výlet do Dvořákového lesa, avšak pro nepříznivé počasí byla v hostinci p. Kubína taneční zábava.
O prvních zásazích SDH je zmínka 29. 7. v Meteli, 21. 9. ve Vřesné, 1. 10. v Drahově u rolníka p. Jana Kouby, kde hořela stodola. To vše z roku 1920. Tolik z historie založení sboru.